Karakteri @ DRÄXLMAIER

Leonardo Brenda Šef odeljenja za praktičnu nastavu

Koje ste korake u karijeri do sad napravili u DRÄXLMAIER-u?
Počeo sam da radim kao električar u odeljenju Održavanja u DRÄXLMAIER-u u Srbiji 2008. godine. Ubrzo nakon toga, ponuđen mi je posao predradnika električara.
Nešto kasnije kod nas je krenuo program dualnog obrazovanja, a pošto se to tačno poklopilo sa mojim magistriranjem, ponuđen mi je posao trenera. U to vreme sam počeo da radim sa osam učenika. Od tada, naše odeljenje se stalno razvija i značajno raste. Kao odeljenja za praktičnu nastavu, ponosan sam što trenutno nadgledamo ukupno 70 mladih ljudi koji počinju svoju karijeru. Rad mi svakodnevno postavlja nove izazove i mnogo zahtevnih zadataka, ali upravo to me raduje.

U čemu najviše uživate u svom poslu? 
Tokom rada u DRÄXLMAIER-u stekao sam mnoge pedagoški vredne veštine koje su me veoma obogatile. Pored toga, razvio sam didaktičke i metodološke veštine neophodne za organizovanje praktičnog učenja na radnom mestu. Takođe, uživam u radu sa našom modernom radioničkom opremom. Ipak, najveća radost i ono što najviše volim u svom poslu je mogućnost da radim sa mladim ljudima, mojim učenicima. Rad sa njima je veoma inspirativan, zanimljiv, uvek drugačiji i pun osmeha. Trudim se da budem uzor svojim učenicima, pomažući im da razviju svoju racionalnu, emocionalnu i duhovnu inteligenciju. Neophodno je da učenici podržavaju inventivnost, inovacije i modernizaciju, da budu društveno odgovorni, kooperativni i konstruktivni i da budu spremni da slušaju druge.
Za učenike je od suštinskog značaja da podržavaju inventivnost, inovacije i modernizaciju, da budu društveno odgovorni, kooperativni i konstruktivni i da budu spremni da slušaju druge.

Po vašem mišljenju, po čemu je dualno obrazovanje u Srbiji posebno?
U dosadašnjem obrazovnom sistemu mladi su se uglavnom učili formalnim znanjima. U dualnom modelu stiču i funkcionalna znanja jer naši učenici rade u realnim uslovima i u stvarnim proizvodnim procesima. Ovo brzo uči učenike preduzetničkom razmišljanju i ponašanju, planiranju projekata i procesa i kritičkom razmišljanju. Ministarstvo prosvete i tehnološkog razvoja Srbije takođe planira da neke univerzitete prevede na dualni sistem, od čega bi korist imale škole, kompanije, studenti i pripravnici u Srbiji. 
Glavni fokus odeljenja za obuku u Zrenjaninu je na postupnom razvoju novih veština. Zadacima se pristupa od jednostavnog ka složenom i od poznatog ka nepoznatom. U skladu sa principom učinka, učenici dobijaju konstruktivnu povratnu informaciju i priliku za individualnu praksu. Veliku važnost pridajemo prilagođavanju sadržaja i metoda učenja individualnim sposobnostima naših učenika.

Koje je bilo vaše najbolje iskustvo u radu na dualnom treningu?
Zajedno sa učenicima slavimo mnoge uspehe. Prošle godine, jedan naš učenik osvojio je prvo mesto na državnom takmičenju iz mehatronike. 
Pored toga, neki od naših učenika su nedavno pomogli razvoj tehničke inovacije koju je predložilo Odeljenje za obrazovanje u Zrenjaninu. Uz podršku odeljenja za patente u Vilsbiburgu, proizvod čijem su razvoju pomogli na kraju je dobio patent od nemačkog zavoda za patente.
Najveći uspeh vidim u projektu „Kad porastem znaću šta ću“, kojim koordiniram. Projekat ima za cilj upoznavanje dece uzrasta između deset i dvanaest godina sa tehnologijom i naukom. Deca dobijaju uvid u naš svakodnevni rad u prostorijama naše kompanije. Na ovaj način želimo da podstaknemo njihovo interesovanje za modernu tehnologiju u ranom detinjstvu.

Šta biste želeli da prenesete na svoje učenike?
Uvek govorim našim polaznicima da veruju u sebe, nikada ne odustaju i uvek idu putem pravih vrednosti: putem znanja, poštenja, dobrote i pristojnosti.